Plugins - Post SMTP Mailer/Email Log - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (384 entries)

en: I understand and would like to discard this notice
fr: Je comprends et souhaite ignorer cet avertissement.

en: Get Started by Setup Wizard!
fr: Commencez par l’assistant de configuration !

en: post it on-line, it may contain your account password.
fr: le poster en ligne, il peut contenir le mot de passe de votre compte.

en: DO NOT
fr: NE

en: This is the conversation between Postman and the mail server. It can be useful for diagnosing problems.
fr: Il s’agit de la communication entre Postman et le serveur de messagerie. Elle peut être utile pour diagnostiquer des problèmes.

en:  Fallback - setup a second delivery method when the first one is failing
fr: Fallback - configurez une deuxième méthode de livraison lorsque la première échoue

en: New for v1.9.8!
fr: Nouveautés pour la v.1.9.8 !

en: %1$s Postman needs translators! Please take a moment to %2$s translate a few sentences on-line %3$s
fr: %1$s Postman a besoin de traducteurs et de traductrices ! Veuillez prendre un moment pour %2$s traduire quelques phrases en ligne %3$s

en: leaving a review
fr: laisser un avis

en: Please consider
fr: Veuillez considérer

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: OR
fr: OU

en: Post SMTP Setup
fr: Configuration Post SMTP

en: Send Test Email
fr: Envoyer un e-mail de test

en: Postman SMTP Setup
fr: Configuration de Postman SMTP

en: ERROR: The expected rate limit is exceeded. Status code is %1$s
fr: ERREUR : La limite de débit prévue est dépassée. Le code d‘état est %1$s

en: ERROR: The value of contentType for PUT or POST request in request headers is not application/json. Make sure the value is application/json only and not empty. Status code is %1$s
fr: ERREUR : la valeur de contentType pour la requête PUT ou POST dans les en-têtes de requête n‘est pas application/json. Assurez-vous que la valeur est application/json uniquement et non vide. Le code d‘état est %1$s

en: ERROR: The verb you're using is not allowed for this endpoint. Make sure you're using the correct method (GET, POST, PUT, DELETE). Status code is %1$s
fr: ERREUR : Le verbe que vous utilisez n‘est pas autorisé pour ce point de terminaison. Assurez-vous d‘utiliser la bonne méthode (GET, POST, PUT, DELETE). Le code d‘état est %1$s

en: ERROR: Make sure your calling an existing endpoint and that the parameters (object id etc.) in the path are correct. Status code is %1$s
fr: ERREUR : Assurez-vous que vous appelez un point de terminaison existant et que les paramètres (ID d‘objet, etc.) du chemin sont corrects. Le code d‘état est %1$s

en: ERROR: You do not have the rights to access the resource. Status code is %1$s
fr: ERREUR : Vous n‘avez pas les droits d‘accès à la ressource. Le code d‘état est %1$s

en: ERROR: Make sure you're account is activated and that you've sufficient credits. Status code is %1$s
fr: ERREUR : Assurez-vous que votre compte est activé et que vous disposez de suffisamment de crédits. Le code d‘état est %1$s

en: ERROR: You have not been authenticated. Make sure the provided api-key is correct. Status code is %1$s
fr: ERREUR : Vous n‘avez pas été authentifié. Assurez-vous que la clé API fournie est correcte. Le code d‘état est %1$s

en: ERROR: Request is invalid. Check the error code in JSON. Status code is %1$s
fr: ERREUR : La requête est invalide. Vérifiez le code d‘erreur dans JSON. Le code d‘état est %1$s

en: let you send from an email address other than the one you authenticate with.
fr: vous permettent d‘envoyer depuis une adresse e-mail autre que celle avec laquelle vous vous authentifiez.

en: not
fr: ne pas

en: Please note that to prevent abuse, many email services will
fr: Veuillez noter que pour éviter les abus, de nombreux services de messagerie vont

en: No other SMTP plugin configuration has been detected in your installation. You can skip this step.
fr: Aucune autre configuration d‘extension SMTP n‘a été détectée dans votre installation. Vous pouvez passer cette étape.

en: Click here for more info
fr: Cliquez ici pour plus d‘informations

en: You can switch to Auth 2.0 option to continue without any downtime.
fr: Vous pouvez passer à l‘option Auth 2.0 pour continuer sans aucun temps d‘arrêt.

en: "To help keep your account secure, starting May 30, 2022, ​​Google will no longer support the use of third-party apps or devices which ask you to sign in to your Google Account using only your username and password."
fr: « Afin de garantir la sécurité de votre compte, à compter du 30 mai 2022, Google ne prendra plus en charge l‘utilisation d‘applications ou d‘appareils tiers qui vous demandent de vous connecter à votre compte Google en utilisant uniquement votre identifiant et votre mot de passe. »

en: Password (requires username and password) <span class='ps-less-secure'>Not recommended </span>(Starting May 30, 2022, ​​Google will no longer support the use of third-party apps or devices which ask you to sign in to your Google Account using only your username and password.) <a href='https://postmansmtp.com/gmail-is-disabling-less-secure-apps' target="_blank">Learn More</a>
fr: Mot de passe (nécessite un identifiant et un mot de passe) <span class='ps-less-secure'>Non recommandé</span> (À compter du 30 mai 2022, Google ne prendra plus en charge l‘utilisation d‘applications ou d‘appareils tiers qui demandent vous connecter à votre compte Google en utilisant uniquement votre identifiant et votre mot de passe.) <a href='https://postmansmtp.com/gmail-is-disabling-less-secure-apps' target="_blank">En savoir plus</a>

en: You can download the chrome extension here (if link not available, check later).
fr: Vous pouvez télécharger l‘extension Chrome ici (si le lien n‘est pas disponible, vérifiez ultérieurement).

en: <strong>ONLY</strong> if the default mailer type is not working for you.
fr: <strong>UNIQUEMENT</strong> si le type de messagerie par défaut ne fonctionne pas.

en: %s has invalid or expired license key for Post SMTP.
fr: %s a une licence non valide ou périmée pour Post SMTP.

en: Nonce verification failed
fr: Désolé, échec de la vérification

en: Enter your extension license keys here to receive updates for purchased extensions. If your license key has expired, please <a href="%s" target="_blank">renew your license</a>.
fr: Saisissez vos clés de licence d’extension ici pour recevoir les mises à jour des extensions achetées. Si votre clé de licence a expiré, veuillez <a href="%s" target="_blank">renouveler votre licence</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr: Vous n’avez pas de droits pour installer la mise à jour de l’extension

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$sAfficher les détails%4$s de la version %3$s ou %5$smettre à jour maintenant%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$sVoir les détails de la version %3$s%4$s.

en: Export To CSV
fr: Exporter au format CSV

en: WP Admin Email
fr: Adresse e-mail de l’admin WP

en: Sendmail (server defualt - not SMTP)
fr: Sendmail (serveur par défaut - non SMTP)

en: Beta Feature: ONLY change this to <strong>PHPMailer</strong> only if you see <code>wp_mail</code> conflict message, conflicts when another plugin is activated, and <strong><u>sometimes</u></strong> your mail marked as spam.
fr: Fonctionnalité Bêta : changez ceci pour <strong>PHPMailer</strong> uniquement si vous avez des messages de conflit de <code>wp_mail</code> (conflits quand une autre extension est activée et <strong><u>parfois</u></strong> des problèmes d’e-mail indésirable).

en: Mailer Type
fr: Type de Mailer

en: click to enlarge image.
fr: cliquez pour agrandir l’image.

en: I recommend to change it and <strong>TEST</strong> Post SMTP with the value <code>PHPMailer</code>.
fr: Je recommande de changer et de <strong>TESTER</strong> Post SMTP avec la valeur <code>PHPMailer</code>.

en: Post SMTP v2 includes and new feature called: <b>Mailer Type</b>.
fr: Post SMTP v2 inclut une nouvelle fonctionnalité appelée : <b>Mailer Type</b>.

en: Check the detailes here
fr: Vérifier les détails ici

en: Use allowed email, for example: If you are using Gmail, type your Gmail adress.
fr: Utilisez un e-mail autorisé. Par exemple, si vous utilisez Gmail, entrez votre adresse Gmail.

en: From Email
fr: E-mail de

en: User name
fr: Nom d’utilisateur

en: Use SMTP Authentication?
fr: Utiliser un SMTP authentifié ?

en: Security
fr: Sécurité

en: Mail Server Port
fr: Port du serveur de courrier

en: Outgoing Mail Server
fr: Serveur de courrier sortant

en: Use Fallback?
fr: Utiliser le secours ?

en: By enable this option, if your email is fail to send Post SMTP will try to use the SMTP service you define here.
fr: En activant cette option, si l’envoi de votre e-mail échoue, Post SMTP essaiera d’utiliser le service SMTP que vous aurez défini ici.

en: Failed emails fallback
fr: Secours des e-mails échoués

en: Fallback
fr: Secours

en: Allow user to load saved options
fr: Autoriser l’utilisateur à charger les options sauvegardées

en: Same settings as the main site/blog (id:1)
fr: Mêmes réglages que le site/blog principal (id : 1)

en: Enable global settings
fr: Activer les réglages globaux

en: Post SMTP Settings
fr: Réglages Post SMTP

en: Your UID as you see in the extension.
fr: Votre UID comme vous le voyez dans l’extension.

en: This is an extra notification to the selection above
fr: Ceci est une notification supplémentaire à la sélection ci-dessous

en: Push To Chrome Extension
fr: Notification Push extension Chrome

[ctx: Configuration Input Field]
en: Chrome Extension UID
fr: UID de l’extension Chrome

[ctx: Configuration Input Field]
en: Push to chrome extension
fr: Notification push vers l’extension chrome

en: Check this article how to configure Gmail/Gsuite OAuth:<a href="%1$s" target="_blank">Read Here</a>
fr: Voir cet article sur la manière de configurer l’authentification Gmail/Gsuite : <a href="%1$s" target="_blank">Lire ici</a>

en: Mailgun Europe Region?
fr: Région européenne pour Mailgun ?

en: <code>%1$s</code> method of a <code>PostmanMessage</code> object is <strong>not supported</strong>. Use one of the following methods <pre><code>%2$s</code></pre>
fr: La méthode <code>%1$s</code> d’un objet <code>PostmanMessage</code> <strong>n’est pas supportée</strong>. Utilisez une des méthodes suivantes  <pre><code>%2$s</code></pre>

en: <code>%1$s</code> property of a <code>PostmanMessage</code> object is <strong>not supported</strong>. For now all of this class properties are private.
fr: La propriété <code>%1$s</code> d’un objet <code>PostmanMessage</code> <strong>n’est pas supportée</strong>. Pour l’instant, toutes ces propriétés de classe sont privées.

en: ERROR: No recipient supplied. Status code is %1$s
fr: ERREUR : Aucun destinataire renseigné. Le code d’état est %1$s

en: ERROR: The SendGrid v3 Web API is not available. Status code is %1$s
fr: ERREUR : L’API Web SendGrid v3 n’est pas disponible. Le code d’état est %1$s

en: ERROR: An error occurred on a SendGrid server. Status code is %1$s
fr: ERREUR : Une erreur s’est produite sur un serveur SendGrid. Le code d’état est %1$s

en: ERROR: The number of requests you have made exceeds SendGrid rate limitations. Status code is %1$s
fr: ERREUR : Le nombre de requêtes que vous avez effectuées dépasse les limites de SendGrid. Le code d’état est %1$s

en: ERROR: The JSON payload you have included in your request is too large. Status code is %1$s
fr: ERREUR : Les données utiles JSON incluses dans votre demande sont trop lourdes. L’état est %1$s

en: Success, try to send test email.
fr: Succès, essayez d’envoyer un e-mail de test.

en: ERROR: Status code is %1$s
fr: ERREUR : Le code d’état est %1$s

en: Failed, try again.
fr: Échec, essayez à nouveau.

en: No lock file found.
fr: Aucun fichier de verrouillage trouvé.

en: This is override by the account configured on Post SMTP plugin configuration.
fr: Ce paramètre est écrasé par le compte configuré dans les réglages de Post SMTP.

en: "From" address
fr: Adresse e-mail de l’expéditeur

en: The log to paste when you open a support issue:
fr: Le journal à coller lorsque vous ouvrez un ticket de support :

en: For the domain: %1$s
fr: Pour le domaine : %1$s

en: Get your webhook URL here
fr: Obtenez votre URL de crochet web ici

en: Select the notification service you want to recieve alerts about failed emails.
fr: Sélectionner le service de notification désiré pour recevoir les alertes sur les e-mails ayant échoué.

[ctx: Configuration Input Field]
en: Slack Webhook
fr: Crochet web Slack

[ctx: Configuration Section Title]
en: Slack Credentials
fr: Identifiants Slack

[ctx: Configuration Input Field]
en: Pushover App Token
fr: Jeton Pushover App

[ctx: Configuration Input Field]
en: Pushover User Key
fr: Pushover clé utilisateur

[ctx: Configuration Section Title]
en: Pushover Credentials
fr: Identifiants Pushover

[ctx: Configuration Input Field]
en: Notification Service
fr: Service de notification

[ctx: Configuration Section Title]
en: Notifications Settings
fr: Réglages des notifications

en: Get your webhook URL here.
fr: Obtenez l’URL de votre crochet web ici.

en: Slack webhook
fr: Crochet web Slack

en: Slack Credentials
fr: Identifiants Slack

en: Pushover App Token
fr: Jeton Pushover App

en: Pushover User Key
fr: Pushover clé utilisateur

en: Pushover Credentials
fr: Justificatifs Pushover

en: Select a notify service to notify you when an email is failed to delivered.
fr: Sélectionnez un service de notification quand la livraison d’un e-mail a échoué.

en: I have no time for this
fr: Je n’ai pas le temps pour ça

en: Domain Name
fr: Nom de domaine

en: Domain Name can not be empty
fr: Le nom de domaine ne peut être vide

note: translators: where (1) is the secure icon and (2) is the transport name
en: Post SMTP will send mail via the <b>%1$s %2$s</b>.
fr: Post SMTP enverra du courrier via le <b>%1$s %2$s</b>.

en: Mailgun API
fr: API Mailgun

en: Sent To
fr: Envoyé à

en: Trash All
fr: Tout mettre à la corbeille

en: Filter/Search
fr: Filtrer/Rechercher

en: Records per page
fr: Enregistrements par page

en: Here I will list top users that help Post SMTP grow (bugs, features, etc...)
fr: Ici, je vais lister les meilleurs utilisateurs qui aident Post SMTP à se développer (bugs, fonctionnalités, etc.)

en: Top Community Members
fr: Top Membres de la communauté

en: Lead Developer
fr: Développeur principal

en: Project Leaders
fr: Chefs de projet

en: Post SMTP started by Jason Hendriks, Jason left the project and Yehuda Hassine (me) continue his work.
fr: Post SMTP a été créé par Jason Hendriks. Jason a quitté le projet et Yehuda Hassine (moi) continue son travail.

en: Thank you for updating! bbPress %s is waxed, polished, and ready for you to take it for a lap or two around the block!
fr: Merci pour la mise à jour ! bbPress %s est ciré, poli, et prêt pour que vous le preniez pour faire un petit tour dans le quartier !

en: Go to Post SMTP Settings
fr: Aller aux réglages de Post SMTP

en: Full Transcripts, Connectivity Test, Diagnostic Test.
fr: Transcriptions complètes, test de connectivité, test de diagnostic.

en: The best debugging tools.
fr: Les meilleurs outils de débogage.

en: if email fail to sent you will get notified using the local mail system.
fr: Si l’e-mail ne parvient pas à être envoyé, vous serez notifié en utilisant le système de courrier local.

en: Continues email delivery
fr: La livraison d’e-mail continue

en: You can now see sent emails as HTML.
fr: Vous pouvez maintenant voir les e-mails envoyés en HTML.

en: Email log HTML preview
fr: Aperçu du journal d’e-mail HTML

en: Easy-to-use, powerful Setup Wizard for perfect configuration,
    						Commercial-grade Connectivity Tester to diagnose server issues,
    						Log and resend all emails; see the exact cause of failed emails,
    						Supports International alphabets, HTML Mail and MultiPart/Alternative,
    						Supports forced recipients (cc, bcc, to) and custom email headers,
    						SASL Support: Plain/Login/CRAM-MD5/XOAUTH2 authentication,
    						Security Support: SMTPS and STARTTLS (SSL/TLS),
    						Copy configuration to other instances of Post.
fr: Assistant de configuration puissant et facile à utiliser pour une configuration parfaite, 
    	 	 	 	 	 	 Testeur de connectivité de qualité commerciale pour diagnostiquer les problèmes de serveur, 
    	 	 	 	 	 	 Journaliser et renvoyer tous les e-mails ; voir la cause exacte des e-mails ayant échoué, 
    	 	 	 	 	 	 Prend en charge les alphabets internationaux, HTML Mail et MultiPart/Alternative, 
    	 	 	 	 	 	 Prend en charge les destinataires forcés (cc, cci, à) et les en-têtes de messagerie personnalisés, 
    	 	 	 	 	 	 Prise en charge SASL : authentification simple/connexion/CRAM-MD5/XOAUTH2, 
    	 	 	 	 	 	 Support de sécurité : SMTPS et STARTTLS (SSL/TLS), 
    	 	 	 	 	 	 Copiez la configuration vers d’autres instances de Post.

en: The best delivery experience
fr: La meilleure expérience de livraison

en: Resend any email to the original recipient or any other emails you choose.
fr: Renvoyez un e-mail au destinataire d’origine ou à tout autre e-mail que vous avez choisi.

en: Multiple emails resend
fr: Plusieurs e-mails renvoyés

en: You can easily filter by dates and search in your log.
fr: Vous pouvez facilement filtrer par dates et rechercher dans votre journal.

en: Email log filter
fr: Filtre de journal de messagerie

en: Email Log
fr: Journal de messagerie

en: What&#8217;s New
fr: Quoi de neuf

en: Thank you for updating! Post SMTP %s is bundled up and ready to take your SMTP needs to the next level!
fr: Merci pour la mise à jour ! Post SMTP %s est emmitouflé et prêt à porter vos besoins SMTP au niveau supérieur !

en: Welcome to Post SMTP %s
fr: Bienvenue à Post SMTP %s

en: Credits
fr: Crédits

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: You getting this message because an error detected while delivered your email.
fr: Vous obtenez ce message parce qu’une erreur a été détectée lors de la livraison de votre e-mail.

en: comma-separated for multiple emails
fr: pour plusieurs e-mails séparés par des virgules

en: Open A support ticket for me
fr: Ouvrir un ticket de support pour moi

en: Other Reason
fr: Autre raison

en: The plugin didn't work
fr: L’extension n’a pas fonctionné

en: Found a better plugin
fr: Trouver une meilleure extension

en: Deactivate
fr: Désactiver

[ctx: plugin]
en: Deactivate %s
fr: Désactiver %s

en: Post SMTP email error
fr: Erreur e-mail Post SMTP

en: Search
fr: Chercher

en: To Date
fr: Jusqu’à

en: From Date
fr: À partir de

note: Description of the plugin
en: Email not reliable? Post SMTP is the first and only WordPress SMTP plugin to implement OAuth 2.0 for Gmail, Hotmail and Yahoo Mail. Setup is a breeze with the Configuration Wizard and integrated Port Tester. Enjoy worry-free delivery even if your password changes!
fr: E-mail non fiable ? Post SMTP est la première et unique extension SMTP pour WordPress à implémenter OAuth 2.0 pour Gmail, Hotmail et Yahoo Mail. L’installation est un jeu d’enfant avec l’assistant de configuration et le testeur de port intégré. Profitez d’une livraison sans souci, même si votre mot de passe change !

en: Show All Settings
fr: Afficher tous les réglages

en: Start the Wizard
fr: Démarrer l’assistant

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: This will purge all of Postman's settings, including account credentials and the email log.
fr: Cela va purger tous les réglages de Postman, y compris les informations d’identification du compte et le journal de messagerie.

en: Using the same OAuth 2.0 Client ID and Client Secret from this site at the same time as another site will cause failures.
fr: Utiliser les mêmes paramètres OAuth 2.0 (Client ID et Client Secret) de ce site en même temps sur un autre site provoquera des erreurs.

en: Paste data from another instance of Postman here to duplicate the configuration.
fr: Coller les données d’une autre instance de Postman afin de reproduire la configuration.

en: Copy this data into another instance of Postman to duplicate the configuration.
fr: Copier les données dans une autre instance de Postman pour reproduire la configuration.

en: Reset Plugin
fr: Réinitialiser l’extension

en: Export
fr: Exportation

[ctx: Return to main menu link]
en: Back To Main Menu
fr: Retour au menu principal

en: The last %1$d email attempts are recorded <a href="%2$s">in the log</a>.
fr: Les %1$d derniers essais d‘envois d‘e-mails sont enregistrés <a href="%2$s">dans le journal</a>.

en: Postman has delivered <span style="color:green">%d</span> email. | Postman has delivered <span style="color:green">%d</span> emails.
fr[0]: Postman a livré <span style=“color:green”>%d</span> e-mail.
fr[1]: Postman a livré <span style=“color:green”>%d</span> e-mails.

en: Postman is unable to run. Email delivery is being handled by WordPress (or another plugin).
fr: Postman ne peut pas s’exécuter. La livraison des e-mails est traitée par WordPress (ou une autre extension).

[ctx: Press this button to go to the previous step]
en: Previous
fr: Précédent

[ctx: Press this button to go to the next step]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: Press this button to Finish this task]
en: Finish
fr: Terminer

en: Unexpected PHP messages corrupted the Ajax response
fr: Des messages PHP inattendus ont corrompu la réponse Ajax

en: An unexpected error occurred
fr: Une erreur inconnue s’est produite

en: must be greater than 0
fr: doit être supérieur à 0

en: Grant OAuth 2.0 Permission
fr: Demander les droits OAuth 2.0

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
en: Website Domain
fr: Domaine du site Web

[ctx: Name of the Application Callback URI]
en: Redirect URI
fr: URI de redirection

en: Enter an Outgoing Mail Server with OAuth2 capabilities.
fr: Saisir un serveur de courrier sortant avec des fonctionnalités OAuth2.

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
note: Translators: This description is specific to Yahoo
en: Callback Domain
fr: Domaine de rappel

[ctx: Name of the Application Callback URI]
note: Translators: This description is specific to Yahoo
en: Home Page URL
fr: URL de la page d’accueil

[ctx: Name of the email service portal]
note: Translators: This description is specific to Microsoft
en: Microsoft Developer Center
fr: Centre de développeurs Microsoft

[ctx: Description of the email service OAuth 2.0 Application]
note: Translators: This description is specific to Microsoft Translators: This description is specific to Yahoo
en: an Application
fr: une application

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
note: Translators: This description is specific to Microsoft
en: Root Domain
fr: Domaine racine

[ctx: Name of the Application Callback URI]
note: Translators: This description is specific to Microsoft
en: Redirect URL
fr: URL de redirection

[ctx: Name of the email service portal]
note: Translators: This description is specific to Google
en: Google Developers Console Gmail Wizard
fr: Assistant Gmail de Google Developers Console

[ctx: Description of the email service OAuth 2.0 Application]
note: Translators: This description is specific to Google
en: a Client ID for web application
fr: un ID de client pour une application web.

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
note: Translators: This description is specific to Google
en: Authorized JavaScript origins
fr: Origines JavaScript autorisées

[ctx: Name of the Application Callback URI]
note: Translators: This description is specific to Google
en: Authorized redirect URI
fr: URI de redirection autorisée

[ctx: Name of the OAuth 2.0 Client Secret]
note: Translators: This description is specific to Google Translators: This description is specific to Microsoft Translators: This description is specific to Yahoo
en: Client Secret
fr: Secret du client

[ctx: Name of the OAuth 2.0 Client ID]
note: Translators: This description is specific to Google Translators: This description is specific to Microsoft Translators: This description is specific to Yahoo
en: Client ID
fr: ID du client

[ctx: Command to initiate OAuth authentication]
note: translators: where %s is the Email Service Owner (e.g. Google, Microsoft or Yahoo)
en: Grant permission with %s
fr: Accorder des droits avec %s

note: translators: %s is the error message
en: Error authenticating with this Client ID. [%s]
fr: Erreur authentification avec cet ID de Client. [%s]

en: The grant code from Google had no accompanying state and may be a forgery
fr: Le code d’autorisation de Google n’a aucun d’état d’accompagnement et peut être une contrefaçon.

en: Your email provider did not grant Postman permission. Try again.
fr: Votre fournisseur de messagerie n’a pas accordé de droit à Postman. Réessayez.

en: The OAuth 2.0 authorization was successful. Ready to send e-mail.
fr: L’autorisation OAuth 2.0 a réussi. Prêt à envoyer des e-mails.

en: Plugin data was removed.
fr: Toutes les données de l’extension ont été enlevées.

en: There was an error importing the data.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’importation des données.

en: Visit us
fr: Rendez-nous visite

note: Translators: where %1$s is the name of the library
en: This PHP installation requires the <b>%1$s</b> library.
fr: Cette installation de PHP nécessite la bibliothèque <b>%1$s</b>.

[ctx: The plugin successfully saved new settings.]
en: Settings saved.
fr: Options enregistrées.

en: Used with permission
fr: Utilisé avec permission

en: Image source
fr: Source de l’image

[ctx: Test Email Tagline]
en: Sent by Postman %s
fr: Envoyé par Postman %s

[ctx: Test Email Subject]
note: translators: where %s is the domain name of the site
en: Postman SMTP Test (%s)
fr: Test SMTP de Postman (%s)

en: Examine the Session Transcript if you need to.
fr: Au besoin examinez la transcription de la session SMTP.

en: Sending the message:
fr: Envoi du message :

en: Send The Message
fr: Envoi du message

[ctx: Configuration Input Field]
en: Recipient Email Address
fr: Adresse de messagerie du destinataire

en: If there is a problem, Postman will give up after %d second. | If there is a problem, Postman will give up after %d seconds.
fr[0]: S’il rencontre un problème, Postman abandonnera la tâche après %d second.
fr[1]: S’il rencontre un problème, Postman abandonnera la tâche après %d secondes.

en: This utility allows you to send an email message for testing.
fr: Cet utilitaire vous permet de tester l’envoie d’un message électronique.

en: Who is this message going to?
fr: Qui est le destinataire ?

en: Specify the Recipient
fr: Choix du destinataire

en: Send a Test Email
fr: Envoyer un e-mail de test

en: Ajax Error
fr: Erreur Ajax

[ctx: Email Test Status]
en: Failed
fr: Échoué

[ctx: Email Test Status]
en: Success
fr: Succès

[ctx: Email Test Status]
en: Sending...
fr: Envoi...

[ctx: Email Test Status]
en: In Outbox
fr: Dans la boîte d’envoi

en: Communication Error [334] - make sure the Envelope From email is the same account used to create the Client ID.
fr: Erreur de communication [334] - Assurez-vous que l’adresse de l’expéditeur appartient au compte qui a fourni le consentement de OAuth 2.0.

en: Postman is configured.
fr: Postman est configuré.

note: Translators: Where (%1$s) is the SPF-info URL and (%2$s) is the name of the web host
en: If you own this domain, make sure it has an <a href="%1$s">SPF record authorizing %2$s</a> as a relay, or you will have delivery problems.
fr: Si vous possédez ce domaine, qu’il dispose d’un <a href="%1$s">enregistrement SPF autorisant %2$s</a> comme un relais, sinon vous aurez des problèmes de livraison.

en: If you have access to cPanel, enable the Remote Mail Exchanger.
fr: Si vous avez accès à cPanel, activez le « Remote Mail Exchanger ».

note: Translators: Where (%s) is the name of the web host
en: Your email address <b>requires</b> access to a remote SMTP server blocked by %s.
fr: Votre adresse de messagerie <b>nécessite</b> l’accès à un serveur SMTP distant bloqué par %s.

en: Note that many WordPress hosts, such as GoDaddy, Bluehost and Dreamhost, require that you use their mail accounts with their mail servers, and prevent you from using others.
fr: Notez que de nombreux hébergeurs WordPress, tels que GoDaddy, Bluehost et Dreamhost, exigent que vous utilisiez leurs comptes de messagerie avec leurs serveurs de messagerie et vous empêchent d’en utiliser d’autres.

en: This is the Outgoing (SMTP) Mail Server, or Mail Submission Agent (MSA), which Postman delegates mail delivery to. This server is specific to your email account, and if you don't know what to use, ask your email service provider.
fr: C’est le serveur d’e-mail sortant (SMTP), ou Mail Submission Agent (MSA), auquel Postman délègue la livraison du courrier. Ce serveur est spécifique à votre compte de messagerie et si vous ne savez pas quoi utiliser, demandez à votre fournisseur de service de messagerie.

[ctx: Wizard Step Title]
en: Which host will relay the mail?
fr: Quel serveur relaiera le courrier ?

en: For reliable delivery, this domain must specify an <a target="_blank" href="%s">SPF record</a> permitting the use of the SMTP server named above.
fr: Pour une distribution fiable, ce domaine doit préciser un <a target="_new" href="%s">enregistrement SPF</a> qui permette l’utilisation du serveur SMTP mentionné ci-dessus.

en: Error computing your domain root - please enter it manually
fr: Erreur lors du calcul de la racine de votre domaine - veuillez la saisir manuellement

en: The Username is usually the same as the Envelope-From Email Address.
fr: L’identifiant est généralement le même que l’adresse de messagerie « envelope-from ».

en: Enter the account credentials.
fr: Saisir les informations d’identification du compte.

en: Configure the communication with the mail server.
fr: Configurer la communication avec le serveur de messagerie.

en: Username
fr: Identifiant

[ctx: Configuration Input Field]
en: Security
fr: Sécurité

en: Envelope-From Email Address
fr: E-mail « de »

en: Outgoing Mail Server Port
fr: Port du serveur SMTP

en: Transport Settings
fr: Réglages de transport

note: translators: where %1$s is a description of the transport (eg. SMTPS-SSL), %2$s is a description of the authentication (eg. Password-CRAMMD5), %3$d is the TCP port (eg. 465), %4$d is the hostname
en: Postman recommends %1$s with %2$s authentication to host %4$s on port %3$d.
fr: Postman recommande %1$s avec l’authentification %2$s avec le serveur %4$s sur le port %3$d.

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label (e.g. Warning: OAuth 2.0 authentication requires an OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server, Sender Email Address, Client ID, and Client Secret.)
en: OAuth 2.0 authentication requires a supported OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server.
fr: L’authentification OAuth 2.0 requiert un serveur de messagerie sortant compatible OAuth 2.0.

en: Username and password can not be empty.
fr: Le nom d’utilisateur et le mot de passe ne peuvent être vides.

en: Envelope-From Email Address can not be empty
fr: L’adresse de messagerie de « Envelope-From » ne peut être vide

en: Outgoing Mail Server Hostname and Port can not be empty.
fr: Le nom d’hôte et le port du serveur de courrier sortant ne peuvent être vides.

en: SendGrid API
fr: API SendGrid

note: Translators where %s is the name of the page
en: MyMail: Change the delivery method in the %s!
fr: MyMail : changer la méthode de livraison dans le %s !

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label (e.g. Warning: OAuth 2.0 authentication requires an OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server, Sender Email Address, Client ID, and Client Secret.)
en: OAuth 2.0 authentication requires a %1$s and %2$s.
fr: L’authentification OAuth 2.0 nécessite un %1$s et %2$s.

en: Password
fr: Mot de passe

[ctx: as in "There is no Spoon"]
en: no
fr: non

note: translators: where (1) is the transport type, (2) is the host, and (3) is the Authentication Type (e.g. Postman will send mail via smtp.gmail.com:465 using OAuth 2.0 authentication.)
en: Postman will send mail via %1$s to %2$s using %3$s authentication.
fr: Postman va envoyer le courrier par %1$s à %2$s en utilisant l’authentification %3$s.

note: Translators: Where (1) is the service URL and (2) is the service name and (3) is a api key URL
en: Create an account at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> and enter <a href="%3$s" target="_blank">an API key</a> below.
fr: Créez un compte sur <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> et saisissez <a href="%3$s" target="_blank">une clé API</a> ci-dessous.

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: Message From Address can not be empty
fr: L’adresse de l’expéditeur ne peut être vide.

en: API Key can not be empty
fr: La clef API ne peut être vide.

en: Mandrill API
fr: API Mandrill

en: OAuth 2.0 (requires Client ID and Client Secret)
fr: OAuth 2.0 (nécessite un identification client et un secret client)

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label
en: You have configured OAuth 2.0 authentication, but have not received permission to use it.
fr: Vous avez configuré l’authentification OAuth 2.0, mais n’avez pas reçu le droit de l’utiliser.

note: translators: where (1) is the secure icon and (2) is the transport name
en: Postman will send mail via the <b>%1$s %2$s</b>.
fr: Postman enverra les e-mails via le <b>%1$s %2$s</b>.

en: Gmail API
fr: API Gmail

en: Default
fr: Défaut

en: Sent
fr: Envoyé

[ctx: A relative time as in "five days ago"]
note: Translators: where %s indicates the relative time from now
en: %s ago
fr: Il y a %s

[ctx: When was this email sent?]
en: Delivery Time
fr: Délai de livraison

en: Session Transcript
fr: Transcription de la session

[ctx: View an item from the email log]
en: View
fr: Voir

[ctx: Delete an item from the email log]
en: Delete
fr: Supprimer

en: .. +%d more
fr: ... et %d plus

en: An empty subject line can result in delivery failure.
fr: Un objet vide peut entraîner un échec de livraison.

[ctx: An Email that has been delivered]
en: Sent Email
fr: E-mail envoyé

[ctx: The group of Emails that have been delivered]
en: Sent Emails
fr: E-mails envoyés

en: This is a record of deliveries made to the mail server. It does not neccessarily indicate sucessful delivery to the recipient.
fr: Ceci est un enregistrement des livraisons effectuées sur le serveur de messagerie. Cela n’indique pas nécessairement une livraison réussie au destinataire.

en: Resend
fr: Renvoyer

note: Translators: Where %s is an error message
en: Email could not be resent. Error: %s
fr: L’e-mail n’a pas pu être envoyé. Erreur : %s

en: Email was successfully resent (but without attachments)
fr: L’e-mail a bien été renvoyé (mais sans fichier joint)

note: Translators where (%s) is the name of the plugin
en: %s Email Log
fr: Journaliser l’e-mail %s

en: This is the conversation between Postman and the mail server. It can be useful for diagnosing problems. <b>DO NOT</b> post it on-line, it may contain your account password.
fr: C’est la conversation entre Postman et votre serveur de messagerie. Cela peut être utile pour diagnostiquer des problèmes. Il <b>NE FAUT PAS</b> la publier en ligne. elle peut contenir le mot de passe de votre compte.

[ctx: What is the unique URI of the configuration?]
en: Delivery-URI
fr: Livraison-URI

[ctx: What is the subject of this message?]
en: Subject
fr: Sujet

[ctx: Who is this message Bcc'd to?]
en: Bcc
fr: Cci

[ctx: Who is this message To?]
en: To
fr: À

[ctx: Who is this message From?]
en: From
fr: De

en: Mail Log Entry was deleted.
fr: L’entrée du journal de courrier a été supprimée.

en: Mail Log Entries were deleted.
fr: Les entrées du journal de courrier ont été supprimées.

en: Your message was delivered (%d ms) to the SMTP server! Congratulations :)
fr: Votre message a été livré (en %d ms) au serveur SMTP ! Félicitations :)

en: If you write for help, please include the following:
fr: Si vous écrivez pour de l’aide, veuillez inclure les éléments suivants :

note: translators: where %1$s and %2$s are the URLs to the Troubleshooting and Support Forums on WordPress.org
en: Please check the <a href="%1$s">troubleshooting and error messages</a> page and the <a href="%2$s">support forum</a>.
fr: Veuillez consulter la page de <a href="%1$s">dépannage et les messages d’erreur</a> ainsi que le <a href="%2$s">forum de support</a>.

en: Are you having issues with Postman?
fr: Rencontrez-vous des problèmes avec Postman ?

en: Diagnostic Test
fr: Test de diagnostic

en: Postman is operating in per-site mode.
fr: Postman fonctionne en mode par-site.

en: Postman is <em>not</em> configured and is mimicking out-of-the-box WordPress email delivery.
fr: Postman n’est <em>pas</em> configuré. Il imite donc le mode de livraison des e-mails de WordPress par défaut.

en: <span style="color:green">Postman is configured</span> and has delivered <span style="color:green">%d</span> email. | <span style="color:green">Postman is configured</span> and has delivered <span style="color:green">%d</span> emails.
fr[0]: <span style="color:green">Postman est configuré</span> et a livré <span style="color:green">%d</span> e-mail.
fr[1]: <span style="color:green">Postman est configuré</span> et a livré <span style="color:green">%d</span> e-mails.

en: Postman is in <em>non-Production</em> mode and is dumping all emails.
fr: Postman est en mode <em>non-production</em> et il vidange tous les e-mails.

en: Postman: wp_mail has been declared by another plugin or theme, so you won't be able to use Postman until the conflict is resolved.
fr: Postman : wp_mail a été déclaré par une autre extension ou thème, donc vous ne pourrez pas utiliser Postman tant que le conflit n’est pas résolu.

en: Error: Postman is missing a required PHP library.
fr: Erreur : Il manque à Postman une bibliothèque PHP obligatoire.

[ctx: The log of Emails that have been delivered]
en: Email Log
fr: Journal des e-mails

en: If the issues above can not be resolved, your last option is to configure Postman to use an email account managed by your web host with an SMTP server managed by your web host.
fr: Si les problèmes ci-dessus ne peuvent pas être résolus, votre dernière option consiste à configurer Postman pour utiliser un compte de messagerie géré par votre hébergeur avec un serveur SMTP géré par votre hébergeur.

note: translators: where (1) is the URL and (2) is the system
en: Your <a href="%1$s">%2$s configuration</a> is preventing outbound connections
fr: Votre <a href="%1$s">configuration de %2$s</a> empêche les connexions sortantes

en: The SMTP hostname is wrong or the mail server does not provide service on this port
fr: Le nom d’hôte SMTP est incorrect ou le serveur de messagerie ne fournit pas de service sur ce port

en: Your web host has placed a firewall between this site and the Internet
fr: Votre hébergeur a placé un pare-feu entre ce site et Internet

en: A test with <span style="color:red">"No"</span> Service Available indicates one or more of these issues:
fr: Un test avec <span style="color:red">« Aucun »</span> service disponible indique un ou plusieurs de ces problèmes :

en: Summary
fr: Résumé

note: Translators: Where %s is the name of the service providing Internet connectivity test
en: According to %s
fr: Selon %s

en: Server ID
fr: ID du serveur

en: Service Available
fr: Service disponible

en: Status
fr: Statut

[ctx: Button Label]
en: Begin Test
fr: Commencer le test

en: This test determines which well-known ports are available for Postman to use.
fr: Ce test détermine quels ports standards sont disponibles pour Postman.

note: translators: where %d is a port number and %s is the URL for the Postman Gmail Extension
en: Port %d can be used with the %s.
fr: Le port %d peut être utilisé avec les %s.

note: translators: where %d is the port number and %s is the hostname
en: Port %d can be used for SMTP to %s.
fr: Le port %d peut être utilisé pour SMTP %s.

note: translators: where %d is a port number and %s is a hostname
en: Port %d is open, but not to %s.
fr: Le port %d est ouvert, mais pas a %s.

note: translators: where %d is a port number
en: No outbound route between this site and the Internet on Port %d.
fr: Aucune route sortante entre ce site et Internet sur le port %d.

[ctx: The port is closed]
en: Closed
fr: Fermé

[ctx: The port is open]
en: Open
fr: Ouvert

[ctx: The "please wait" message]
en: Checking..
fr: Vérification...

en: Invalid
fr: Invalide

en: Valid
fr: Valide

en: Lockfiles are written here to prevent users from triggering an OAuth 2.0 token refresh at the same time.
fr: Les fichiers de verrouillage sont écrits ici pour empêcher les utilisateurs de déclencher un rafraîchissement de jeton OAuth 2.0 en même temps.

en: Remove the Postman X-Header signature from messages
fr: Supprimer la signature Postman X-Header des messages

en: Delete All Emails
fr: Supprimez tous les e-mails

en: Log Email and Delete
fr: Journaliser l’e-mail et le supprimer

[ctx: When the server is online to the public, this is "Production" mode]
en: Log Email and Send
fr: Journaliser l’e-mail et l’envoyer

en: Delivery mode offers options useful for developing or testing.
fr: Le mode de livraison offre des options utiles pour le développement ou les tests.

en: Error
fr: Erreur

en: Info
fr: Information

en: Debug
fr: Déboguer

en: Trace
fr: Suivi

en: Off
fr: De

en: Log Level specifies the level of detail written to the <a target="_blank" href="%s">WordPress Debug log</a> - view the log with <a target-"_new" href="%s">Debug</a>.
fr: Niveau de journalisation spécifie le niveau de détail écrit dans le <a target="_blank" href="%s">journal de débogage WordPress</a> - voir le journal avec <a target-"_new" href="%s">débogage</a>.

en: Disable e-mail validation
fr: Désactiver la validation de l’e-mail

en: Change this value if you can't see the beginning of the transcript because your messages are too big.
fr: Changez cette valeur si vous ne pouvez pas voir le début de la transcription parce que vos messages sont trop longs.

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: This address, like the <b>return address</b> printed on an envelope, identifies the account owner to the SMTP server.
fr: Cette adresse, comme l’<b>adresse de retour</b> imprimé sur une enveloppe, identifie le propriétaire du compte sur le serveur SMTP.

en: Required
fr: Obligatoire

en: Prevent <b>plugins</b> and <b>themes</b> from changing this
fr: Empêcher des <b>extensions</b> et des <b>thèmes</b> de modifier ceci

en: E-mail addresses can be validated before sending e-mail, however this may fail with some newer domains.
fr: Les adresses de messagerie peuvent être validées avant d’envoyer un e-mail, mais cela peut échouer avec certains domaines récents.

en: Specify custom headers (e.g. <code>X-MC-Tags: wordpress-site-A</code>), one per line. Use custom headers with caution as they can negatively affect your Spam score.
fr: Spécifiez des en-têtes personnalisés (par exemple <code>X-MC-Tags: wordpress-site-A</code>), un par ligne. Utilisez les en-têtes personnalisés avec précaution car ils peuvent affecter négativement votre score de spam.

en: Increase the timeouts if your host is intermittenly failing to send mail. Be careful, this also correlates to how long your user must wait if the mail server is unreachable.
fr: Augmentez les délais si votre hébergeur n’arrive pas à envoyer du courrier de manière intermittente. Attention, ceci est également corrélé à la durée pendant laquelle votre utilisateur doit attendre si le serveur de messagerie est inaccessible.

en: Separate multiple <b>to</b>/<b>cc</b>/<b>bcc</b> recipients with commas.
fr: Séparer les destinataires multiples, <b>À</b>/<b>Cc</b>/<b>Cci</b>, par des virgules.

en: This address, like the <b>letterhead</b> printed on a letter, identifies the sender to the recipient. Change this when you are sending on behalf of someone else, for example to use Google's <a href="%s">Send Mail As</a> feature. Other plugins, especially Contact Forms, may override this field to be your visitor's address.
fr: Cette adresse, comme <b>l’en-tête</b> imprimé sur une lettre, identifie l’expéditeur pour le destinataire. Modifiez-la lorsque vous envoyez des messages pour le compte de quelqu’un d’autre, par exemple pour utiliser la fonctionnalité <a href="%s">Envoyer un e-mail en tant que</a> de Google. D’autres extensions, en particulier les formulaires de contact, peuvent remplacer ce champ par l’adresse de votre visiteur.

en: Configure the delivery audit log:
fr: Configurez le journal d’audit de livraison :

en: Choose SMTP or a vendor-specific API:
fr: Choisir SMTP ou l’API d’un fournisseur :

en: Temporary Directory
fr: Dossier temporaire

[ctx: This mode removes the Postman X-Mailer signature from emails]
en: Stealth Mode
fr: Mode furtif

[ctx: Configuration Input Field]
en: Delivery Mode
fr: Mode de livraison

[ctx: Configuration Input Field]
en: PHP Log Level
fr: Niveau de Log PHP

[ctx: Configuration Section Title]
en: Miscellaneous Settings
fr: Réglages divers

[ctx: Configuration Input Field]
en: TCP Read Timeout (sec)
fr: Délai de lecture TCP (sec)

[ctx: Configuration Input Field]
en: TCP Connection Timeout (sec)
fr: Délai de connexion TCP (sec)

en: Network Settings
fr: Paramètres réseau

en: Maximum Transcript Size
fr: Taille maximale de la transcription

en: Maximum Log Entries
fr: Nombre maximal d’entrées du journal

en: Enable Logging
fr: Activer la journalisation

en: Email Log Settings
fr: Réglages du journal de messagerie

en: Custom Headers
fr: En-têtes personnalisés

en: Additional Headers
fr: En-têtes supplémentaires

en: Blind Carbon Copy Recipient(s)
fr: Destinataire(s) Cci

en: Carbon Copy Recipient(s)
fr: Destinataire(s) Cc

en: To Recipient(s)
fr: Destinataire(s) À

en: Reply-To
fr: Répondre à

en: Additional Email Addresses
fr: Adresses e-mail supplémentaires

[ctx: The Message Sender Email Address]
en: From Address
fr: Adresse d’expéditeur du message

note: translators: where %s is the URL to the Connectivity Test page
en: Postman can't find any way to send mail on your system. Run a <a href="%s">connectivity test</a>.
fr: Postman ne peut pas trouver un moyen pour envoyer des messages sur votre système. Faire un <a href="%s">test de connexion de port</a>.

en: Send yourself a Test Email to make sure everything is working!
fr: Envoyez-vous un e-mail de test pour vérifier que tout fonctionne !

en: Grant permission with the Email Provider for Postman to send email and
fr: Accorder l’autorisation avec le fournisseur de messagerie pour Postman, envoyer des e-mails et

en: Click Finish to save these settings, then:
fr: Cliquer sur « Terminer » pour enregistrer ces réglages, puis :

[ctx: Wizard Step Title]
en: You're Done!
fr: Vous avez terminé !

[ctx: The final step of the Wizard]
en: Finish
fr: Terminer

en: How will you prove your identity to the mail server?
fr: Comment allez-vous prouver votre identité au serveur de messagerie ?

en: This configuration option will send your authorization credentials in the clear.
fr: Cette option de configuration enverra vos informations d’identification d’autorisation en clair.

en: Authentication
fr: Authentification

[ctx: TCP Port Test Status]
en: Ready
fr: Prêt

en: Your connection settings depend on what your email service provider offers, and what your WordPress host allows.
fr: Vos réglages de connexion dépendent de ce que propose votre fournisseur de services de messagerie et de ce que votre hôte WordPress permet.

en: How will the connection to the mail server be established?
fr: Comment la connexion au serveur de messagerie sera-t-elle établie ?

en: Connectivity Test
fr: Test de connectivité

en: Outgoing Mail Server Hostname
fr: Nom d’hôte du serveur SMTP

en: Name
fr: Nom

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Enter the email address and name you'd like to send mail as.
fr: Saisir l’adresse e-mail et le nom à partir desquels vous souhaitez envoyer un e-mail.

[ctx: Wizard Step Title]
en: Who is the mail coming from?
fr: Qui envoie le courrier ?

[ctx: Wizard Step Title]
en: Sender Details
fr: Détails de l’expéditeur

en: None
fr: Aucun

en: If you had a working configuration with another Plugin, the Setup Wizard can begin with those settings.
fr: Si vous avez une configuration de travail avec une autre extension, l’assistant d’installation peut commencer avec ces réglages.

[ctx: Wizard Step Title]
en: Import configuration from another plugin?
fr: Importer la configuration d’une autre extension ?

[ctx: Wizard Step Title]
en: Import Configuration
fr: Importer la configuration

en: Setup Wizard
fr: Assistant de configuration

en: Advanced
fr: Avancée

en: Logging
fr: Journalisation

en: Account
fr: Compte

note: Translators where %s is the name of the page
en: Settings
fr: Réglages

en: %s Setup
fr: Réglages de %s

note: translators: where %d is a port number
en: You are about to configure OAuth 2.0 with an IP address instead of a domain name. This is not permitted. Either assign a real domain name to your site or add a fake one in your local host file.
fr: Vous êtes sur le point de configurer OAuth 2.0 avec une adresse IP au lieu d’un nom de domaine. Ceci n’est pas autorisé. Affectez un nom de domaine réel à votre site ou ajoutez-en un faux dans votre fichier « host » local.

note: translators: where %s is the name of the SMTP server
en: connected to %1$s instead of %2$s.
fr: connecté à %1$s au lieu de %2$s.

en: Warning
fr: Avertissement
